
Съгласно Плана за действие на ИСИС през периода април-юни 2017 г. Министерството на икономиката, съвместно с представители на МОН, проведе по две срещи със заинтересованите страни във всичките шест района на страната. На срещите бе предоставена информация за изпълнението на целите на стратегията на национално и регионално ниво.
През месец юни 2017 г. бяха организирани и проведени поредица от четири тематични срещи – за всяка една от тематичните области на ИСИС, идентифицирани като приоритетни и с наличен капацитет за интелигентна специализация – „Мехатроника и чисти технологии”, „Информатика и ИКТ”, „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии” и „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”.
Презентациите, представени по време на всяка от тематичните области, може да намерите както следва:
1.Тематична област "Мехатроника и чисти технологии" - Презентация 1, Презентация 2, Презентация 3, Презентация 4.
2.Тематична област „Информатика и ИКТ” - Презентация 1, Презентация 2, Презентация 3, Презентация 4.
3.Тематична област „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии” - Презентация 1, Презентация 2, Презентация 3, Презентация 4.
4.Тематична област „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии” - Презентация 1,Презентация 2, Презентация 3, Презентация 4.
Министерството на икономиката в качеството си на Възложител по смисъла на чл.7, ал.1 от Закона за обществените поръчки, покани всички заинтересовани страни да участват в процедура по глава 8а от ЗОП за избор на изпълнител за предоставяне на услуга с предмет: „Разработване на технологични пътни карти, свързани с идентифицираните тематични области в иновационната стратегия за интелигентна специализация“.
Обществената поръчка беше спечелена от „Агенция Стратегма“ ООД, която представи документ, съгласно изискванията на възложителя. С направения анализ и разработените въз основа на него технологичните пътни карти за тематичните области, определени в Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г., можете да се запознаете тук.
С Решение на МС №857 от 03.11.2015 г. бе приет окончателно проекта на Иновационна стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г. и Приложение 1 към нея, като основа за изпълнение на тематично предварително условие 1, т. 1.1 „Научни изследвания и иновации: Наличие на национална или регионална стратегия за интелигентно специализиране в съответствие с националната програма за реформи, имаща за цел да набере частни средства за научноизследователската дейност и иновациите и която е в съответствие с характеристиките на добре работещи национални или регионални системи в областта на научните изследвания и иновациите.“ по Приложение ХI към Регламент (ЕС) № 1303/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета. Министърът на икономиката е упълномощен в 6-месечен срок да одобри насоки за мониторинг на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) на Република България 2014-2020 г.
В резултат от обобщените материали от проведените срещи и извършени дейности по изпълнението на Плана за действие по ИСИС е подготвена актуализирана към 15.10.2015 г. версия на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г. и на Приложение 1 към нея.
През месец септември по инициатива на дирекция „Наука“ към Министерство на образованието и науката беше организиран национален семинар - рали с основна тема „Възможности за съвместни проекти между научни и бизнес среди и местни власти в контекста на регионалното приложение на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС)“. Състоялата се в София първа среща бе открита от министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев. На 2 септември семинарът гостува в гр. Стара Загора, на 3 септември – в гр. Русе, на 4 септември –в гр. Габрово, на 8 септември – в гр. Враца, 9 септември – в гр. Пловдив и на 10 септември – в гр. Бургас.
Чрез модерирана от проф. Костадин Костадинов, заместник-министър на образованието и науката и г-жа Златина Карова, директор на дирекция „Наука“ дискусия, се акцентира върху възможностите за съвместни проекти между научната общност и бизнеса в национални и европейски програми и инициативи. Процесът на интелигентна специализация в България и извършените дейности по изпълнението на Плана за действие по ИСИС бяха представени от г-жа Лейла Радованова, гл.експерт в дирекция „Икономически политики за насърчаване“ в Министерство на икономиката. Основен акцент също така бе поставен и на процеса на актуализиране на пътната карта на научната инфраструктура и нейния регионален прочит, представени от г-жа Янита Жеркова, началник отдел „Национални научни инициативи” в дирекция „Наука“ към Министерство на образованието и науката.
В реализацията на семинарите участие взе и лекторски екип от националните контактни лица по основните програми и инструменти за финансиране: европейските програми „Хоризонт 2020“, Обществата на знанието и иновациите в рамките на Европейския технологичен институт, COST, COSME, Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж, 2014-2020“, Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”, Новия инструмент на ЕС за конкурентоспособност на малките и средните предприятия, Еврика и Евростарс и националните инструменти за финансиране на наука и иновации – Националният иновационен фонд и Фонд „Научни изследвания“.
По време на проведените срещи и от страна на бизнеса и от страна на академичните среди постъпиха и бяха обсъдени няколко предложения по допълнителното фокусиране на областите на специализация в тяхното регионално измерение. Резултатите от така проведения семинар, като важна стъпка от процеса на предприемаческо откритие, залегнаха в предложеното изменение на разработения регионален фокус на ИСИС.
С цел своевременно отразяване на проведените срещи и извършени дейности по изпълнението на Плана за действие по ИСИС бе подготвен проект за изменение на Приложение 1 към Иновационна стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г. на бълг. език и на англ. език.
На 18 юни 2015 г. в Русенския университет се проведе първата среща от информационната кампания на Министерството на образованието и науката за възможностите за финансиране по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" през програмния период 2014-2020 година.
Срещите от кампанията ще се проведат последователно в шест града, по един от всеки регион, съвместно с представители на Министерството на икономиката, които ще представят процеса на интелигентна специализация и изпълнението на плана за действие към Иновационната стратегия за интелигентна специализация.
Графикът за провеждане е както следва:
• Русе - 18 юни от 11,00 часа в Русенски университет „Ангел Кънчев“, Аула 2.101 (нов корпус), ул. Студентска №8
• Пловдив - 23 юни от 14, 00 часа в заседателна зала на Общински съвет, ул. "Авксентий Велешки" №20.
• София - 24 юни от 11,00 часа в Общински културен институт "Красно село", зала „Елит“, бул. "Цар Борис III" 41
• Плевен - 25 юни от 14,00 часа в зала „Плевен“ на Областна администрация, пл. "Възраждане" №1
• Бургас – 2 юли от 14,00 часа в зала „Компас“, Интерхотел „България“
• Варна – 3 юли от 10,00 часа в зала “Пленарна“ на Община Варна, бул. “Осми приморски полк” № 43.
Акцент ще бъде поставен върху тясната връзка между двете оперативни програми „Наука и образование за интелигентен растеж" и „Иновации и конкурентоспособност" по отношение на научните изследвания, технологичното развитие и иновациите.
На 10 юни 2015 г. в Централно управление на БАН, гр. София се проведе публична дискусия на предварителните резултати като част от изпълнението на Плана за действие по "Иновационната стратегия за интелигентна специализация" (ИСИС) 2014-2020 г.
Срещата беше открита от заместник министъра на икономиката г-жа Даниела Везиева и Председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров. Присъстваха заинтересовани представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата. Чрез уеб-базираната система VEDAMO (проект съфинансиран по ОП Конкурентоспособност 2007-2013 г.) беше възможно дистанционно присъствие на събитието.
Бяха представени напредъка по ИСИС (Презентация 1), както и пилотна стратегия на гр. София (Презентация 2).
Първоначални проекти на материалите (Обхват на ИСИС и Фокус на ИСИС), разработени от Министерство на икономиката и партньорите в процеса, съдържат основата за провежданите дискусии.
Коментари, становища и предложения се подават на innopolicy@mi.government.bg до 29 май 2015 г. Обобщените резултати ще бъдат представени на 10 юни 2015 г. /сряда/ от 14.00 часа в Централно управление на БАН, гр. София.
Канят се за участие всички заинтересовани представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата.
На 13 май 2015 г. /сряда/ от 14.00 часа в Централно управление на БАН, гр. София ще се проведе тематична дискусионна среща в област "Индустрия за здравословен живот и био-технологии" на ИСИС.
Канят се за участие всички заинтересовани представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата.
На 26 май 2015 г. /вторник/ от 14.00 часа в Централно управление на БАН, гр. София ще се проведе тематична дискусионна среща в област "Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" на ИСИС.
Канят се за участие всички заинтересовани представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата.
На 24 април 2015 г. /петък/ от 14.00 часа в в Централно управление на БАН, гр. София се проведе тематична дискусионна среща в област "Мехатроника и чисти технологии" на ИСИС.
На 20-21 април 2015 г. в Централно управление на БАН, гр. София ще се проведат три от серията тематични срещи като част от плана за действие по "Иновационната стратегия за интелигентна специализация" 2014-2020 г. в следните тематични области:
- "Мехатроника и чисти технологии" на 20.04. от 14.00 часа;
- "Индустрия за здравословен живот и био-технологии" на 21.04. от 10.00 часа;
- "Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" на 21.04. от 14.00 часа.
Канят се за участие всички заинтересовани представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата.
На 31 март 2015 г. от 14:00 ч. в Централно управление на БАН, гр. София, се проведе първата от серията тематични срещи като част от плана за действие по "Иновационната стратегия за интелигентна специализация" 2014-2020 в тематична област „Информатика и ИКТ". Срещата беше открита от г-жа Даниела Везиева, заместник министър на икономиката. Присъстваха представители на академичните среди, бизнеса и предприемачеството, неправителствени организации и административни звена с компетентности по темата.
Презентациите, изнесени от Министерство на икономиката (Презентация МИ) и Института по ИКТ на БАН (Презентация БАН), съдържат основата за проведената дискусия.
Следните приоритетни направления в рамките на тематична област „Информатика и ИКТ" бяха идентифицирани на този първоначален етап:
• безжични сензорни мрежи;
• езикови технологии;
• Big Data, Grid and Cloud Technologies;
• индустриална роботика;
• уеб, хибридни и "native" приложения;
• 3D дигитализация, визуализация и прототипиране;
• медицинска диагностика, био медицински симулации, методи за нови лекарствени форми и средства;
• дигитализация на културно-историческо наследство;
• игри, популяризиращи българската природа, култура и история.
Следните модели за финансиране бяха откроени като евентуално приложими:
- Грантови схеми/ваучери за сътрудничество наука-бизнес;
- Финансови инструменти;
- Подкрепа за обучителни институции в сферата на ИКТ, напр. ваучери за привличане на специалисти и/или онлайн и дистанционно обучение;
- Подкрепа за управленски и предприемачески капацитет, напр. ваучери за участие в международно разпознаваеми акселератори.
Коментари, становища и предложения се подават на innopolicy@mi.government.bg.
На 17, 23 и 24 февруари 2015 г. се проведоха срещи в районите от ниво 2 на южна България, съответно в градовете Перник, Сливен и Кърджали. Домакини бяха областните администрации в тези градове. Поканите за участие бяха разпространени чрез областните администрации, Регионалната партньорска мрежа, секретариатите на Съветите за развитие. Съдействие получихме от БСК и БТПП.
Целта на срещите бе да бъде представена Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р.България 2014-2020 г.(Презентация 1 и Презентация 2) пред широк кръг представители на бизнеса, научните среди и неправителствения сектор, които да бъдат въвлечени в процеса на предприемаческо откритие. В срещите в Южна България се включи и представител на МОН (Презентация 3).
Тук е публикувана актуализирана версия на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р. България 2014-2020 г. към 22.12.2014 г. на бълг. език и на англ.език.
На 11 декември 2014 г. се проведе обсъждане на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р. България 2014-2020 г. на заседание на Съвета по иновации и енергийна ефективност към БТПП. В резултат на срещата се получи предложение от проф. Йовчев.
На 4, 5 и 8 декември 2014 г. се проведоха срещи в трите района от ниво 2 в северна България, съответно в градовете Шумен, Русе и Монтана. Домакини на тези срещи бяха областните администрации в тези градове. Покани за участие бяха изпратени чрез секретариатите на Съветите за развитие. Съдействие получихме от БСК и БТПП.
Целта на срещата бе да бъде представена Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р.България 2014-2020 г.(Презентация 1 и Презентация 2) пред широк кръг представители на бизнеса, научните среди и неправителствения сектор, които да бъдат въвлечени в процеса на предприемаческо откритие.
С оглед съгласуване с Предварителните условия съобразно чл.19, ал. 2 от Регламент (ЕС) 1303/2013 по Тематична цел 1 за привеждане в съответствие на предварителни условия 1.1 и 1.2 са планирани определени дейности (т.н. План за действие). На 1.12.2014 г. планът за действие (en) е изпратен в ГД „Регионална и урбанистична политика“, ЕК, в който са отразени последните указания на Комисията във връзка със Стратегията, ОПИК и ОПНОИР.
На 25.11.2014 г., в сградата на министерството, ул. “Славянска“ № 8, се проведе работна среща на „Регионалната партньорска мрежа“. Протоколът от заседанието бе изпратен до всички членове на мрежата.
В изпълнение на Плана за действие за изпълнение на задължителното предварително условие, съгласно Регламент (ЕС)1303/2013, към Министерството на икономиката е сформирана работна група „Регионална Партньорска мрежа“, в чийто състав влизат представители на всички Областни администрации.
На 19.11.2014 г. в Парк хотел Москва, София се проведе Ден на хранително-вкусовата промишленост в България и Единадесета Национална научно-практическа конференция с международно участие на тема:" Хранителната промишленост в България - днес и утре ", където на заинтересованите страни бе представена Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Участници в мероприятието бяха фирми, мениджъри, производствени и търговски директори на фирми, които внедряват системи за управление на качеството, координатори и специалисти от производствени отдели, мениджъри по качеството, научни работници, консултанти, експерти от държавни органи – БАБХ, ОДБХ, РЗИ, комитети, лаборатории, и др., заети в производството и контрола на храни и напитки, суровини, добавки, опаковки, машини и др. за тази промишленост.
На 7.11.2014 г. в хотел Sense, София на заседание на Експертен съвет към Столична община на тема: „Предизвикателствата пред научните организации и бизнеса при реализиране на ИСИС“ бе представена Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р.България 2014-2020 г.
На 6.11.2014 г. в Националния дворец на културата, София се състоя Технологичен форум на тема „Изобретения, технологии, иновации“, организиран от Федерацията на научно-техническите съюзи и Съюза на изобретателите в България под патронажа на кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова и със сътрудничеството и подкрепата на фондация „Еврика“ и Българска търговско-промишлена палата. Събитието бе проведено в партньорство с Патентно ведомство, Селскостопанска академия, Асоциация на индустриалния капитал в България и Министерство на икономиката и енергетиката. В рамките на дневния ред бе представена Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Р. България 2014-2020 г.
С Решение на МС №761 от 06.11.2014 е одобрен проект на Иновационна стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г.(ИСИС). С този акт беше изразена националната подкрепа и съгласие по формулираните визия, цели и области на специализация на ИСИС.
Разработването на ИСИС е задължително предварително условие съгласно Регламент (ЕС) № 1303 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година. Стратегията е разработена по методология на ЕК и под наблюдението на консултанти, посочени от ЕК. Проекта на ИСИС можете да намерите тук.
Стратегията не е статичен документ, а процес, работата, по който ще продължи през целия програмен период. Ежегодно ще бъде извършван мониторинг, а два пъти през периода ще бъде извършвана оценка от независими експерти за ефективността на мерките за постигане на формулираните в Стратегията цели.
Целта на Стратегията е да идентифицира силните страни на българската икономика, за да бъдат подкрепени тези "Тематични области", които имат потенциал за растеж с ограничените европейски и национални публични средства, които да допринесат за по-високата конкурентоспособност, за справяне с предизвикателствата на глобализиращия се свят, за включването на всяка страна от съюза в международната верига на стойността.
В Стратегията са определени следните вертикални тематични области: информатика и ИКТ индустрия, мехатроника и чисти технологии, индустрия за здравословен живот и био-технологии, нови технологии в креативните и рекреативните индустрии, и следните хоризонтални тематични области: ресурсно ефективни технологии, дигитални технологии.
За целите на стратегията и новия програмен период по оперативните програми е необходимо да бъдат определени продуктовите и технологични ниши, в които страната ни има предимство и може да се конкурира успешно. Тези ниши ще бъдат определени/определяни както в непосредствени дискусии в различните райони на страната, така и в дискусии по "Тематични области". При определяне на предимствата е много важна активността на бизнеса и научните среди.
Съгласно разработения план за действие през следващия месец предстоят следните срещи:
04 декември 2014 г. – Североизточен район, гр. Шумен
05 декември 2014 г. – Северен централен район, гр. Русе
08 декември 2014 г. – Северозападен район, гр. Монтана.
Подробна информация за процеса на разработване можете да намерите тук.
За Министерството на икономиката са от голямо значение предложенията и информацията, която бихме получили във връзка с така поставената задача и ги очакаме на следния е-мейл адрес:
innopolicy@mee.government.bg.